Zamanı Planlamak, Yavaşlatmak, Etkili ve Doğru Kullanmak!

Güncellenme Tarihi:

Geçmişi, geleceği ve şimdiyi kapsayan, müdahale edilemeyen süreye “zaman” denir. Fiziksel zaman, biyolojik zaman ve psikolojik zaman vb. olarak farklı başlıklara ayrılır.

Bu yazıda zaman, “Zaman Nasıl Planlanır?”, “Zamanı Yavaşlatmak Mümkün mü?”, “Zamanı Etkili ve Doğru Kullanmak Nasıl Olur?”, “Boş Zaman Var mıdır?” gibi başlıklar altında ele alınacaktır.

Zaman Nasıl Planlanır?

Zamanı planlamak için önce bir günde neler yaptığınızı en az bir hafta boyunca not etmelisiniz. Daha sonra bu aldığınız notu inceleyip zamanınızı nerelerde ve nasıl geçirdiğinizi, yaptığınız şeylere ne kadar zaman harcadığınızı yeniden başka bir kağıda not etmelisiniz. Bu değerlendirmenin ardından zaman planı yapmak daha kolay olacaktır. 

Zamanı Yavaşlatmak Mümkün mü?

Zamana müdahale etmek mümkün değildir. Bu yüzden fiziksel olarak zamanı yavaşlatamazsınız. Zamanı değerlendirmek adına bir planınız varsa eğer, bu plan ile birlikte bir iki küçük değişiklik yaparak zamanı fiziksel olarak olmasa da psikolojik olarak yavaşlatabilirsiniz. Zaman normal akışında aksa bile siz zamanı uzun hissedersiniz. Bunun için de bir iki fedakarlık yapmaktan kaçmamak gerekir.

Son zamanlarda Twitter CEO’ sunun günde bir öğün yemek yediği bayağı konuşuldu. Twitter CEO’ sunun bir öğün yemek yediği haberini yapan kanal haberinde şöyle diyor: “Dorsey haftasonu yemek yemeyi ilk bıraktığında garip hissettiğini ama sonra alıştığını anlattı: “İlk yaptığımda, sanırım 3. günüydü, halüsinasyon görüyormuş gibi hissettim. Garip bir histi. Ama sonraki yapışlarımda günlerimizin ne kadar yemek odaklı geçtiğini fark ettim. Ne kadar uzun oruç tutarsam zaman o kadar yavaşlıyor.” 

Buradan anlaşılıyor ki yemek alışkanlığınızda yapacağınız küçük değişiklikler zamanın daha yavaş aktığını size hissettirecek ve zamanınızı daha iyi kullanmak için size yardımcı olacaktır. 

Bir diğer konu ise uyku. Bilimsel araştırmalar normal şartlarda beş saatlik bir uykunun yeterli olduğunu söylüyor. Çok çalışanlar için ise yedi saat uygun görülüyor. Bu nedenle uyku konusunda da ufak bir değişiklik yaparak zamandan kendinize yer açabilirsiniz. Mesela erken yatıp erken kalkabilirsiniz. Bu davranış bedeninizin dinçliği açısından da çok önemlidir. Bazı hormonlar vardır ki sadece gece 12 ile 01 arasında salgılanır. Bu gece salgılanan hormonlarında beden ve ruh sağlığımız açısından önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bu yüzden gece 12.00′ dan önce yatılması gerekir. Eğer seher vakti olarak adlandırılan vakitte kalkıp odanızı havalandırırsanız bu da sizin yararınıza olacaktır. Yapılan bir araştırma da seher vaktinde hafif bir rüzgar ile ozon gazının salındığı tespit edilmiş. Bu vakitte solunan havanın beyin fonksiyonları ve zeka üzerinde de önemli katkısı gözlemlenmiş. Erken yatıp erken kalkmakla hem gün içerisinde daha fazla zaman kazanmış olacak hem de daha sağlıklı bir beden, ruh ve beyinle zamanınızı daha verimli kullanabileceksiniz.

“Zamanım yetmiyor”, “Öğrenilecek çok şey var”, “Çok kitap okumam lazım ama fırsatım yok” diyorsanız yukarıda yaptığımız önerilerin yanına bir önerimiz daha var. 

Zamanı değerlendirmek ve bilgi edinmek için bazı insanlar çok kitap okumayı hedeflerler fakat bunun için yeterli zamanı bulamazlar. “Teknoloji Çağı” olarak adlandırılan bu zaman daha da hızlı ilerlemektedir. Siz de eğer böyle düşünüyorsanız; hızlı okuma kitaplarından, ücretli ve ücretsiz online eğitimler veren “Hızlı Okuma Kursları” ndan faydalanarak daha fazla kitap okuyabilirsiniz.

Son yıllarda “Anlayarak Hızlı Okuma” kitapları ve kursları yoğun ilgi görüyor. Kişiden kişiye değişse de ortalama olarak dakikada bir insan 150 ile 200 kelime okuyabiliyor. Bu eğitimi alanlar ise dakika da 600 ile 800 kelime okuyabiliyor hatta 1000 kelime ve daha fazlasını okuyanlar bile var. Siz de hızlı okuma kitapları, online ya da yüz yüze ücretsiz eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Böylece zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. 

Zamanı Etkili ve Doğru Kullanmak Nasıl Olur?

Zamanı etkili kullanmak yaptığınız plana bağlıdır. Plan yapmak tek başına yeterli değildir; bu plana uyulması gerekir. Uyulmayan bir planın faydasından bahsetmek söz konusu değildir. Belki bazı durumlar planınızı uygulamanıza engel olabilir, planınıza uymanızı zorlaştırabilir fakat azimli davranarak bu açığı kapatmak sizin elinizde. İşinizin durumuna göre çevrenizden yardım almayı ihmal etmeyin. Her işi gününde yapıp sonraki güne ertelememelisiniz. Zamanı doğru kullanma açısından bu tutumunuz oldukça faydalı olacaktır. 

Boş Zaman Var mıdır?

Bu soruya “Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır.” sözü kısa ve yeterli bir cevaptır.

Zaman öyle kıymetlidir ki kaybedilen bir saniyeyi geri getirmek mümkün değildir. Geçmiş geçmiştir, gelecekse belli değildir. Biz içinde bulunduğumuz zamanı yani şimdiyi yaşarız. Geriye dönüp pişmanlık yaşamamak, bu zamanı en doğru ve en güzel şekilde değerlendirmekle olur.  

Gerek ailevi, gerek ahlaki, gerekse sosyal yaşantınızda zamanı doğru kullanmak ruhsal olarak da sizi rahatlatacaktır. Her şeye yerinde ve tutarında zaman ayırmak mutluluğunuzu arttıracaktır. Sevdiklerinize de mutlaka zaman ayırın. Onlara ayrılan zaman diğer zamanlarınıza da anlam katacaktır.