Yönetici ya da Patronla Etkili İletişim Nasıl Olmalıdır?

Güncellenme Tarihi: 1 Haziran 2019 19:16

İş hayatında patron ya da yönetici (amir, müdür vs) ile iletişim nihayetinde başarınızın anahtar bir unsurudur. Patronunuzla problemleri tartışmak, en son başarılarınızı rapor etmek, önemli bir konuda yardımını istemek ya da şirketin bir sorununa çözüm önermek için zamanında ve ölçülü bir şekilde yaklaşın. İşler iyi giderken amirinizle iyi bir iletişim kurarsanız ilgilenmesi gereken bir problem veya zorluğunuz olduğunda ona yaklaşmayı kolaylaştıracaktır.

Yöneticinizle ne görüşmek istediğinizi düşünün ve yaklaşımınızı planlayın. Bazı temel notlar veya açıklamalar hazırlayın. Onunla konuşma konusunda gerginseniz, görüşmenizle ilgili mutlaka hazırlık yapın.

Gözlem yaparak ya da amirinizin tercih ettiği iletişim yönteminin ne olduğunu sorarak öğrenin. Kısa, yüz yüze toplantıları tercih ederse, sorunlarınızı onunla tartışmak için bir toplantı planlayın. Zamanını ve yerini dikkatlice seçin. Onu kapıdan çıkarken ya da başka bir şeye hazırlanmakla meşgulken yakalamayın. Her ikiniz için de uygun ve rahat bir zaman seçin.

Onunla konuşurken samimi olun. Endişenizi veya sorununuzu derhal tanıtın ve neden onun dikkatine sunduğunuzu belirtin. Nazik ve saygılı bir şekilde davranın. İş arkadaşlarınızı, şirketi genel olarak eleştirmeyin. Başkalarını bir problem veya zor durum için suçlamayın. Bir soruna bir çözüm önererek, gelişmiş bir iş uygulaması ya da kolaylaştırılmış bir süreç sunarak iletişim girişiminde bulunun.

Yöneticinizin beden dilini gözlemleyin ve ne dediğini dinleyin. Onun rehberliğini, önerilerini ve talimatlarını not alın. Sizden bazı bilgiler talep ederse, geciktirmeden sağlayın.