Yaptığınız İşten Bağımsız Olarak İşverenlerin Aradığı 7 Yumuşak Beceri!

Güncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2020 16:35

Yıllarca okudunuz ve bundan sonra elinizde bir diploma ile yeni kariyer yolunuza çıkmaya hazırsınız. Ama işinizi sevdiğinizi gururla söyleyebilmeniz için hala bir engel daha var: İŞ BULMAK.

Eğitiminizin size ihtiyacınız olacak teknik becerileri vereceğinden emin olsanız da iş görüşme süreçleri hala sizi endişelendiriyor olabilir ve bu çok normaldir. Gelişmekte olan sektörlerde bile size uygun pozisyon bulmak için rekabet etmeniz gerekir. Bu yüzden nitelikli bir iş adayı olarak kendinizi öne çıkarmak için ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

İşverenlerin iş alımı yaparken aradıkları şey teknik becerilerden daha fazlasıdır. Genellikle ortalama bir çalışanı harika bir çalışandan ayıran yumuşak becerilerdir. Yumuşak beceriler nedir diye soracak olursanız onlar, nasıl çalıştığınızla ilgili teknik olmayan becerilerdir.

Yumuşak beceriler, teknik beceriler kadar önemli görünmeyebilecek, ancak işyerinde büyük bir etki yaratan takım çalışması, dinleme ve iletişim gibi özelliklerdir. Hatta önemli şirketin kurucu ortağı Sophie Miles, “Şirketler çalışanları teknik beceriler konusunda eğitebilir, ancak yumuşak becerilerin öğretilmesi çok daha zordur” diyor. Kolayca öğretilemeyen talep edilen yumuşak becerilerle kapıdan yürürseniz, bir işverenin dikkatini çekebilirsiniz.

Bu yazımızda yer alan yüksek değerli yumuşak becerilere bir göz atın, böylece iş avına çıktığınızda hazırlıklı olursunuz. Belki işverenlerin işe alırken aradıkları bu en iyi becerilerin çoğuna sahip olduğunuzu bile keşfedebilirsiniz.

1. İletişim

Etrafınızdakilerle iyi iletişim kurma yeteneğiniz yoksa o işyerinde uzun süre yer alamayacaksınızdır. Bir CEO olan Cornelius Charles, “Geçmişte meydana gelen sorunların çoğu muhtemelen doğru iletişim ile çözülmüş olabilirdi” diyor ve işverenlerin bu beceriye değer verdiğini, çünkü riski azaltmalarına ve problemler ortaya çıkmadan önce çözülmesine izin verdiğini ekliyor.

Dijital çağda güçlü iletişim becerilerine sahip olmak, video konferans ve e-posta gibi araçlarla hem yüz yüze hem de web üzerinden sağlam yazma ve konuşma becerileri anlamına gelir. Aktif dinleyici olarak, sorular sorarak, görüşmecinin adını hatırlayarak ve bir teşekkür notu göndererek bir görüşmede iletişim gücünüzü gösterebilirsiniz.

2. Zaman Yönetimi

Son teslim tarihlerine göre hareket etmek ve bu süreçte verimli kalmak her sektördeki şirketler için önemlidir. Aynı anda birden fazla projede çalışanlar için zaman yönetimi değerli bir beceridir. İşverenler zamanlarını iyi yönetebilecek çalışanlara sahip olduklarını bilmek istiyorlar çünkü yöneticiler onları kontrol etmek zorunda kalmak istemiyorlar.

İş görüşmesine doğru zamanda orada olarak bu yeteneğinizi göstermeye başlayabilirsiniz. Bunun ötesinde, hayatınızda açıkça rekabet eden önceliklere sahip olduğunuz zamanlardan bahsetmeyi deneyin ve önceki projelerinizin son teslim tarihlerinden önce yetiştirmek için neler yaptığınızı açıklayın.

3. Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

Eleştirel düşünme, ilerlemenin en iyi yolunu belirlemek için bilgileri objektif olarak incelemenize izin veren bir beceridir ve sorun çözmenin temel bir bileşenidir. “Herhangi bir işte ve herhangi bir şirkette, çalışanlar beklenmedik zorluklarla ve aksiliklerle karşılaşmak zorundadır. Şirketler, eylemde bulunan ve şirketin karşılaştığı sorunlara yaratıcı çözümler bulan çalışanlara güveniyor, ” diyor Clutch.co’da işe alım müdürü Eleonora Israele.

Günlük yaşamınızda karşılaştığınız problemleri uygulayarak eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Gelecek yıl tatil yapmak için yeterli paradan nasıl tasarruf edebilirsiniz? Tuttuğunuz takımınızın bir sonraki maçını kazanmak için ne üzerinde çalışması gerekiyor? Akıllı sorular sorun, araştırma yapın ve sorunu çözmek için eğitime dayalı bir tahminde bulunun.

4. Takım Çalışması

Bir takımda iyi çalışma yeteneği söz konusu olduğunda hiçbir kariyer yolu muaf değildir. Çok sayıda bağımsız çalışma içeren pozisyonlar bile, başkalarıyla iş birliği yapmanızı gerektirir. Israele, “Bir şirketteki her rol diğer roller ve takımlarla bağlantılıdır” diyor. “Başkalarıyla iyi çalışabilen ve bakış açılarını anlayabilen çalışanlar genellikle yaratıcı ve verimli çözümler üretiyorlar.”

Ekip çalışmasının önemi göz ardı edilemez, bu nedenle görüşmeniz sırasında işverenlerle iletişim kurmak isteyeceğiniz bir beceridir. Okulda veya geçmişte bir işte bir ekiple iyi çalıştığınız belirli durumlardan bahsettiğinizden ve grubunuzun çabalarından kaynaklanan olumlu sonuçları paylaştığınızdan emin olun.

5. Duygusal Zeka

Duygusal zeka, hem kendi duygularınızı hem de etrafınızdakilerin duygularını anlama yeteneğidir. Bu yetenek, özellikle ekiplerin şirketlerin başarılı bir şekilde işlemesini sağlamak için birlikte çalıştığı işyerinde yararlıdır. Ekip çalışması başarılı bir şirketin hayati bir bileşeniyse, duygusal zeka tüm bu işbirliğini mümkün kılan köprüdür.

Yüksek duygusal zekaya sahip olabileceğiniz birçok işaret vardır, ancak en büyüklerinden biri empatidir. Mettl CEO’su ve kurucu ortağı Ketan Kapoor, “Değerli bir çalışan olmak için gerçekleri yakın perspektiften hissetmek önemlidir” diyor. “Bu tek bakış açısı değişimi, başarılı ve pozitif bir şirket kültürü oluşturmaya yardımcı oluyor.”

6. Dijital Okuryazarlık

Neredeyse her meslekte dijital okuryazarlık gerektiren teknoloji odaklı bir çağda yaşıyoruz. Günümüzde, işyerinde bilgisayarlara, çevrimiçi araştırmalara ve uygulamalara rahat olmaları bekleniyor.

Teknolojiye hakim olmak size kolay gelmiyorsa dijital okuryazarlığınızı geliştirmenin birçok yolu vardır. Bu yumuşak beceri ulaşılamayacak gibi görünüyorsa, yeni beceriler öğrenmek ve doğal merakınızı takip etmek için ekstra yol kat etme isteğinizi ilettiğinizden emin olun. “Merak eden insanlar, onları ikna etmek için harici bir kişiye ihtiyaç duymadan araştırmak, keşfetmek ve öğrenmek için bilinçli bir çaba harcarlar. Bu insanlar her zaman çözümün bir parçasıdır.” diyor Kapoor.

7. Girişim

İşverenler her zaman inisiyatif alan ve şirketin işini yapmasına yardımcı olacak yeni yollar bulma konusunda aktif olarak çalışkan çalışanları ararlar. İnisiyatif sahibi çalışanlar, patronlarının kendilerine görev atamasını beklemekle kalmazlar. Şirketlerini mevcut konumlarından daha iyi hale getirmek için ellerinden geleni yapmaya ve kendilerini motive etmeye çalışıyorlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür bir hamleye sahip çalışanlar bir şirkete büyük değer katabilir. Kapoor, “Güçlü bir iş ahlakı, herhangi bir çalışanın işi için sahiplenmeleri ve sonuçları hedeflemek için kendi kendilerini yönlendirmeleri nedeniyle vazgeçilmez bir faktördür” diyor. “İşyerinde başkaları için iyi bir motivasyon haline geliyorlar.” Bu yumuşak beceri ile deneyiminiz olduğunu göstermek için işyerine inisiyatif verdiğiniz bir örneği iş alımında görüştüğünüz kişi ile paylaşın.