Türkiye İstatistik Kurumu “Sözlü Giriş Sınavı” İle 50 Uzman Yardımcısı Alacak! Başvuru Şartları Nelerdir?

Güncellenme Tarihi: 5 Eylül 2020 12:09

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı “Uzman Yardımcılığı Sözlü Giriş Sınavı” duyurusu yayımladı. Yayımlanan ilana göre; TÜİK Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere “Sözlü Giriş Sınavı” ile Merkez Teşkilatına 50 (elli) adet Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcısı alınacaktır. Sözlü giriş sınavına başvuru yapacak adaylarda hangi şartlar aranmaktadır? Başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak? Sınav tarihi ne zaman? KPSS şartı var mı? İşte, detaylar… 

TÜİK Merkez Teşkilatında görevlendirilmek üzere 50 (elli) TÜİK Uzman Yardımcısı alınacak. Başvurular ilanda belirtilen belgelerle birlikte (ilanın linki haberin sonunda verilmiştir) 25 Ağustos – 04 Eylül 2020 (saat 18:00’a kadar) tarihleri arasında “Türkiye İstatistik Kurumu Personel Daire Başkanlığı Devlet Mah. Necatibey Cad. No:114 06420 Çankaya/ANKARA” adresine elden veya posta yolu ile yapılacaktır.

Sözlü sınav 28 Eylül – 09 Ekim 2020 tarihlerinde, “Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Devlet Mah. Necatibey Cad. No:114 06420 Çankaya / ANKARA” adresinde gerçekleştirilecek olup adayların T.C. Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesiyle birlikte sınav saatinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların listesi 11 Eylül 2020 tarihinde http://www.tuik.gov.tr adresinde duyurulacaktır.

İlanda belirtildiğine göre sözlü giriş sınavı, adayların; mezun olduğu bölüm ile ilgili konulardaki bilgilerinin, kavrayışlarının, kendilerini ifade etme yeteneği, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcılığına uygunluğunun değerlendirildiği bir sınav olacaktır.

Başvuru Şartları:

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen genel şartları taşımak,

– Üniversitelerin en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Fakültelerin; İstatistik, İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Matematik ile Mühendislik Fakültelerinin; Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak,

– Giriş Sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş (35) yaşını doldurmamış olmak, (01/01/1985) tarih ve sonraki doğumlular,

– Süresi içinde başvurmak ve giriş sınavı için istenilen belgeleri kuruma vermiş bulunmak,

– Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 veya 2019 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarına ait ilanda belirtilen her bölüm karşısında yer alan puan türünden 80 ve üzerinde puan almış, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri için İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça dillerinden birinden Yabancı Dil Sınavından (YDS) 50 ve üzerinde puan almış olmak, İstatistik, İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Matematik bölümleri için İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça dillerinden birinden Yabancı Dil Sınavından (YDS) 70 ve üzerinde puan almış olmak ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak.

İlanın Tam Metni İçin TIKLAYINIZ.