TCDD Staj İlanı

Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2020 12:09

Staj yapmak isteyen öğrenciler için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda Mesleki Eğitim ve Yaz (Lise-Ön Lisans-Yüksekokul) staj imkanı bulunuyor. Peki nasıl başvuru yapılabilir? Başvuru tarihleri ne zaman? İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından ilan edilen Mesleki Eğitim ve Yaz (Lise-Ön Lisans-Yüksekokul) staj başvurularının 03.05.2019 tarihinde sona ereceği duyuruldu.

Staj başvurusunun sadece E-devlet üzerinden alınacağı açıklanırken başvuru yapacak öğrencilerin staj günleri ve dönemine dikkat etmeleri istenmektedir. Hatalı yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği de özellikle belirtiliyor.

Başvuru sonuçlarının 17.05.2019 tarihinde başvuru sayfasında açıklanacağı ve e-posta yoluyla bilgilendirileceği duyurulan ilanda staj yapmaya hak kazananlar için istenen belgelerin e-posta ile bildirileceği vurgulandı.

Başvuru nasıl yapılır?

E-devlet sayfasına girişinizi başarılı bir şekilde tamamladığınızda e-devlet ana sayfası ile karşılaşacaksınız. TCDD Staj başvuru sayfasına ulaşabilmek için arama kısmına “staj” yazarak açılacak pencereden “Mesleki Eğitim ve Staj Başvurusu (T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü)” sekmesini seçiniz.

Seçimi gerçekleştirdiğiniz alanda sizi TCDD staj başvuru alanına yönlendirecek uygulama sayfası açılacaktır. Buradan uygulamaya git butonunu tıklayarak başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.

Yönlendirildiğiniz alanda e-devlet girişi yaptıktan sonra Ad,Soyad ve TC Kimlik numaranız sayfada otomatik olarak görünecektir.

Doğum tarihi: Bu kısım Gün/Ay/Yıl olarak doğru bir şekilde girmelisiniz.

E-mail Adresi: Geçerli bir e-mail adresi girişi yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonucunuzu ve sizden istenen evraklar bu adresinize yollanacaktır.

Tüm bilgileri doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra “KAYIT OL” butonu ile girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ilgili duyuruları görebileceğiniz, başvuru yapıp sonuçlarını takip edeceğiniz ve iletişim adresine ulaşabileceğiniz ekran ile karşılaşacaksınız. Bu alanda başvuru yapmak için “Başvuru Yap” butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Staj başvurusunda bulunacağınız düzey hangisi ise o alan üzerinden devam etmeniz gerekmektedir. Bunun için başvuru yapacağınız öğrenim düzeyinin seçimini yapınız.

Başvuru alanınızdan sonra kişisel bilgilerinizin olduğu alana geleceksiniz. Bu alanda bilgilerinizi kontrol edebilecek, eksik bilgilerinizi doldurarak güncelleme alanından staj başvuru alanına yönlendirileceksiniz.

Bilgilerinizi güncelledikten sonra staj başvuru sayfası aktif hale gelecektir. Aktif hale gelen staj başvuru sayfasında öncelikle staj yapılacak dönem seçilmelidir.

Staj dönemi seçimi yapıldıktan sonra staj yapacağınız il seçimini yapmalısınız.

İl seçimi yapılmasının ardından seçtiğiniz ile verilen kontenjanlar yer alacaktır. Stajınızı yapmak istediğiniz birimi listeden seçeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken kısımlardan biri de bölümünüz ile ilgili alanı başvurunuzun onaylanması için doğru seçmeniz olacaktır.

Staj yapacağınız birimi seçtikten sonra eğitim bilgilerinizin sisteme girilmesi gerekecektir. Bu bilgiler sizden daha sonra istenecek evraklardaki bilgiler ile uyuşması gerekecektir.

Yaptığınız başvurunun doğruluğundan emin olduktan sonra oluştur butonuna tıklayınız. Yapılan başvurular üzerinde tekrar düzenleme işlemi yapılamayacağından başvurunun doğruluğu konusunda size son bir uyarı ekranı getirecektir. Başvurunuzdan eminseniz devam et butonu ile kaydınızı tamamlayabilirsiniz.