Stajyer Kontrolör Nedir?

Güncellenme Tarihi:

Stajyer Kontrolör Ne İş Yapar? Kimler  Stajyer Kontrolör İlanlarına Başvuru Yapabilir?

Kontrolör diğer bir adı ile Denetçi, denetim yapmak üzere atanan kişi olarak tanımlanmaktadır. Her kurum aldığı kontrolörde farklı eğitim şartları aramaktadır. Örneğin Kültür Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler ve Mimarlık gibi en az dört yıllık öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarından birini bitirmiş adaylardan alım yapmaktadır. Her kurumun aldığı Stajyer Kontrolör için istenen şartlar farklılık göstermektedir.

Stajyer kontrolör alımı yapan kurumlar arasında İç İşleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ya da Devlet Hava Meydanları gibi kurumlar yer almaktadır.

Stajyer Kontrolör olabilmek için alımı yapan kurumların kendi belirledikleri alanları ve konuları kapsayan yazılı ve sözlü olmak üzere yapmış oldukları sınava girme şartı vardır. (Her kurum için sınav konuları ve sınava giriş şartları değişiklik göstermektedir).

Stajyer Kontrolör sınavı;

Kurumlarca yapılan Stajyer Kontrolör sınavlarına giriş şartları arasında genellikle dönemin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ‘dan belirlenen asgari puanı almak gerekir.Daha sonra yazılı ve sözlü sınavda başarıya ulaşan adaylar arasından, derece sırasına göre belirlenen boş kadrolar için Stajyer Kontrolör alımları yapılmaktadır.

Stajyer Kontrolör eğitim süresi her kurum için değişiklik gösterebilir. Bu eğitim süresince Kontrolörler veya Başkontrolörler ile birlikte çalışırlar.

Stajyer Kontrolörlerin meslekte geçirdikleri hizmet süresine ve başarı durumlarına göre Kontrolör ve Başkontrolör olmak üzere kıdemleri değişmektedir.