Sorumluluk Almaya Hazır mısınız?

Güncellenme Tarihi: 1 Haziran 2019 19:21

Sorumluluk nedir?

Kendimiz ve başkaları adına üstlendiğimiz görevler bizim sorumluluklarımızdır. Bir diğer adıyla mesuliyetimizdir. Toplumda yüklendiğimiz sıfatlara göre bulunduğumuz konum ve şartlar dahilinde bu sorumluluklar zamanla artıp eksilebilir veya değişebilir. Bazı sorumlulukları kendimiz belirleyip üstlensek de bu her zaman bizim elimizde olmayabilir. Yaşanılan o an ki durum farklı bir sorumluluk yükünü peşinde getirebilir. İnsanın yaşamında yüklendiği bir çok görevler vardır. Bir anne-baba olarak, eş olarak, evlat olarak, çalışan veya işveren olarak hepimizin ortak ve de farklı sorumlulukları vardır. Aynı zamanda toplumsal olarak birbirimize karşı hak ve yükümlülüklerimiz de vardır.

Sorumluluklarımızın Farkında mıyız?

Üzerinde durulmayan belki de akıldan bile geçmeyen bir soru; “Sorumluluklarımızın farkında mıyız?” kısmen bu sorunun cevabı “evet” olsa bile aslında bunun çok da farkında değiliz. Çocukluğumuzdan tutun da yetişkinliğimize kadar bir çok farklı sorumluluklarımız olmuştur. Gerek ailemize, gerek çevremize, toplumumuza ve de kendimize karşı görevlerimiz vardır. Bunun bilincinde olup yerine getirdiğimiz ya da görmezden gelip üstümüze vazife değilmiş gibi kenara attığımız umursamadığımız, yapmaktan kaçtığımız sorumluluklarımız, gelecekteki kişiliğimizin belirleyici bir faktörü olmaktan uzak değildir. Meşhur bir söz vardır ” Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür… (Mahatma Gandhi) ”  

Önemli olan üstlendiğimiz ve bize verilen görevlerin farkında olmak ve bunları yerine getirmektir.

Sorumluluklarımızı Yerine Getirebiliyor muyuz?

Üstlendiğimiz yükün farkındaysak “evet, sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz” diyebiliriz. Bunun farkında değilsek zaten bir yükün altına da girilmemiş demektir. Sorumluluk da zamanla alınan eğitim doğrultusunda öğrenilen bir duygudur. Farkında olmak da bu eğitimle doğru orantılı olarak gelişmektedir.

Sorumluluklarımızın Nasıl Farkında oluruz?

Eğer bu soruyu sormaya başlamışsak farkındalığın da ilk adımını atmış oluruz. Hiçbir kimse bir şey  için kafa yormadan o şeyin farkında olamaz. Bir şeyleri düzeltmeye çalışmadan bir şeyler düzelmez. Kısacası adım atmadan ilerlenmez. Önce kendimizden başlayarak, ailemize, çevremize ve toplumumuza olan sorumluluklarımızı öğrenmek ve bunları birer birer yerine getirmeye çalışmalıyız. Böyle yaparsak toplumsal olarak da seviyemizi yukarılara taşımış oluruz.

Sorumluluklarımızı Yerine Getirmenin Ne Gibi Faydası Var?

Sorumlulukların yerine getirilmesi etrafımızdaki insanların güvenini kazanmakta en önemli etkenlerden biridir. Saygın bir konuma gelmemizde, başarıya ulaşmamızda, yeni görevler üstlenmemizde bize yardımcı olan sorumluluk duygumuzdur.

Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazanılır?

Sorumluluk duygusu çok küçük yaşlardan kazanılmaya başlanır. Bu duyguyu kazanmamızda bize en çok yardımcı olan anne ve babamızdır. Gelişimimize göre bize verdikleri görevler ve bu görevleri yerine getirme çabamız bize sorumluluk duygusunu kazandırır. 

Eğer ki bu duygu küçük yaşlarda kazanılmamışsa toplumda bir yer edinmemiz açısından bizi zorlayacaktır.  

Nerden Başlamalıyım?

Bir şeyler yapmak için bir düşünceniz ve çabanız varsa zaten sorumluluk almaya hazırsınız demektir. Bundan sonraki süreç sizin bu konudaki iradenizi nasıl kullandığınız doğrultusunda ilerleyecektir. Her yeni gün için ayrı bir görev vardır. O yüzden sorumluluklarınızı ertelemeyin.