RTÜK 17 Farklı Lisans Bölümünden 30 Uzman Yardımcısı Alacak! Giriş Sınavına Başvuru Şartları Nelerdir?

Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2020 20:11

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “Üst Kurul Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı” duyurusu yayımladı. Resmi Gazete üzerinden yayımlanan ilana göre; Üst Kurulda münhal bulunan Genel İdare Hizmetleri sınıfı, 9. dereceli kadroya giriş sınavı ile 30 (otuz) Üst Kurul Uzman Yardımcısı alınacaktır.

RTÜK Uzman Yardımcısı alımı için sınav yapacak. Başvuru yapacak adayların; Uluslararası İlişkiler, Maliye, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Türk Dili ve Edebiyatı, İlahiyat, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih, İletişim, Elektrik-Elektronik, Elektronik, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Yazılım, Bilgisayar, Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olmaları gerekmektedir.

Sınava Başvuru Şartları:

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde yer alan genel şartları taşımak,

– Üniversitelerin en az dört yıllık öğrenim veren fakülte veya yüksekokulları ile denkliği yetkili
makamlarca kabul edilen yurtdışındaki eğitim kurumlarının yukarıda sayılan bölümlerinden mezun olmak,

– 01/01/2020 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01/01/1985 ve sonraki tarihlerde
doğanlar),

– Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2019 veya 2020 yılında A Grubu
kadrolar için yapılan KPSS’den, başvuruda bulunulan puan türünden 70 ve üzerinde puan almış olmak,

– ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavının (YDS) İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve
Arapça bölümlerinden asgari (D) düzeyinde veya dil yeterliliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye, 2019 veya 2020 yılında sahip olmak,

– KPSS’den, Üst Kurul tarafından ilanda belirtilen puan türlerinden öğrenim dalları itibariyle görev yapmak için tercih ettikleri Üst Kurul birimlerine göre en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere yapılan sıralamada, ataması yapılacak uzman yardımcısı kadro sayısının dört katına kadar aday arasına girmiş olmak (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sınava kabul edilecektir.),

– Süresi içinde başvurmuş ve başvuru formunu Üst Kurula vermiş olmak.

Başvurular Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Başvurular, 16 Kasım – 27 Kasım 2020 (saat 17.30’a kadar) tarihleri arasında Üst Kurulun resmi internet adresinde (www.rtuk.gov.tr) bulunan başvuru sayfasında yer alan “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Sınav Başvuru Formu” kısmından yapılacaktır. Adaylar başvuru formunu, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üniversiteler Mahallesi 1597. Cadde No:13 06800 Bilkent Çankaya/ANKARA” adresine posta ile göndererek veya hafta içi 09.00–18.00 saatleri arasında Üst Kurul Genel Evrak Şubesine elden teslim ederek başvuruda bulunabileceklerdir. Aksi takdirde başvuruları geçersiz sayılarak sınava alınmayacaklardır.

İlanın Tam Metni İçin TIKLAYINIZ.