Robotik Kodlama İle Ek İş İmkanı

Güncellenme Tarihi: 30 Mayıs 2019 16:51

Robotik Kodlama son yıllarda sıkça duyduğumuz terimlerden biri. Artık bir çok okulda ilkokul öğrencilerine bile bu eğitim veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuda adımını çoktan attı. Robotik Kodlama’ nın müfredata alınma çalışmaları devam ediyor.

Peki Robotik Kodlama nedir? Robotik Kodlama kısaca; robotun hareketlerini kontrol etmek ve yönlendirmek için yapılan kodlamadır. Robotlar elektronik devre, sensörler  ve programlamadan oluşan mekanik sistemlerdir. Robotik Kodlama ile robotun nasıl hazırlanıp programlanacağı Robotik Kodlama derslerinde öğretilir.

Hızla yaygınlaşan Robotik Kodlama eğitiminde en büyük açık eğitmen yetersizliği. Bunun farkında olan bazı kurumlar ise bu açığı kapatmak için yüzyüze ya da online olarak sertifikalı eğitim programları başlatmış durumda. Bu vesileyle hem eğitmen açığı kısmen de olsa kapanacak hem de boşta kalmış birçok kişiye de sertifikalı eğitim programlarıyla iş kapısı açılmış olacak.

Peki, kimler Robotik Kodlama Eğitmeni olabilir? 18 yaşını doldurmuş herkes ‘Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi’ ni alarak eğitmenlik yapabilir.

Ek gelire ihtiyacınız varsa ya da zamanınızı daha iyi değerlendirmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız  Robotik Kodlama Eğitmeni olmayı düşünebilirsiniz. Alacağınız eğitimin durumuna göre Robotik eğitmenliğini anaokullarında, liselerde veya Halk Eğitim Merkezleri’ nde yapabilirsiniz. Nasıl bir beklentiniz olduğunu neler yapmak istediğinizi eğitim almak istediğiniz kuruma sormanız daha doğru yönlendirilmeniz açısından önemlidir. Çünkü kurumların verdiği eğitimler aynı ismi taşısa da eğitim içeriği bakımından değişiklik göstermektedir. Temel seviye mi, yoksa ileri seviye bir eğitim mi almak istiyorsunuz, bunu  mutlaka belirtmelisiniz.

Zamanınız bir kursa gitmeye müsait değilse, normal bir kursa göre daha uygun ücrette olan “uzaktan eğitim”olarak adlandırılan online kurslardan da eğitim alabilirsiniz. Bu kurslardan bazılarını sizinle paylaşmadan önce Robotik Kodlama Eğitmeni’ nin nerelerde çalışabileceğine bir göz atalım.

ROBOTİK KODLAMA EĞİTMENİ NERELERDE ÇALIŞABİLİR ?

Etüt merkezlerinde, satranç merkezlerinde, zeka-oyunlarına ek olarak eğitim kodlama ve robotik üzerine çalışabilirler

M.E.B.’ de kurs ve egzersiz (ders dışı proje geliştirme eğitimi) açabilirler

Halk Eğitimlerde kurs açarak çalışabilirler

Özel okullarda eğitmenlik yapabilirler

Almak istediğiniz eğitimi çocuklarınızla kaliteli bir zaman geçirmek için de değerlendirebilirsiniz.

Online Olarak Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Veren Bazı Kurumlar Şunlardır :

S.E.M. Akademi

2018 yılında Bursa’ da faaliyete başlayan S.E.M. Akademi, M.E.B. Ve Haliç Üniversitesi işbirliğiyle çalışmalarını gerçekleştiriyor.

“Ülkemizin gereksinimlerini, toplumun kişisel gelişim ve mesleki gelişim eğitimlerini araştırarak bu alandaki eksiklerin ve açıkların donanımlı ve kaliteli eğitimler ile kapanmasını görev edindik.” misyonu ile Robotik Kodlama, Oyun Terapisi, NLP gibi birçok konuda online eğitimler vermektedir. 

 Tüm Eğitimlere buradan ulaşabilirsiniz. 

Robotik Kodlama Eğitmenliği ve daha detaylı bilgi için tıklayınız. 

AkademiDuru

2008 yılından itibaren eğitim alanında faaliyet gösteren AkademiDuru, birçok alanda uzaktan eğitim programı sunuyor. Aynı zamanda eğitmenlik yapmak isteyen kişilere de kapılarını açıyorlar.

Eğitmenlik için tıklayınız.

Robotik Kodlama eğitmenliği için tıklayınız.

3M Akademi

3M AKADEMİ uzaktan eğitim veren, Türkiye ve dünyanın her bir noktasında yaşayan herkese sertifikalı profesyonel eğitimler sunan, eğitim destekleyici faaliyetler yürüten, kurumsal bir firmadır. 

Eğitim için tıklayınız.

Koç Kariyer Polikliniği Uzaktan Eğitim Merkezi

“Koç Kariyer Polikliniği, toplumun gereksinim duyduğu kaliteli ve idealist eğitime sahip bireyleri ülkemize kazandırmak, dünya da ki gelişmeleri takip ederek nitelikli bireyler yetiştirmeye devam etmektir. Eğitimleri uzaktan eğitim sistemi ile, çalışma koşulları, konaklama ve ulaşım gibi sıkıntıları olan bireylerin eğitim alabilmelerine olanak sağlamayı kendine görev edinmiştir.” misyonu ile online Robotik Kodlama eğitimi veren kurumlardan biridir.

Robotik Kodlama eğitimleri için tıklayınız.