ÖSYM 9 Farklı Alandan Uzman Yardımcısı Alımı İçin Giriş Sınavı Duyurusu Yayımladı!

Güncellenme Tarihi: 3 Ocak 2020 16:16

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Duyurusu yayımladı. Resmi Gazete üzerinden yayımlanan ilana göre; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığında (ÖSYM) Genel İdare Hizmetleri sınıfından 8 inci dereceli kadroya atanmak üzere toplam 12 (On iki) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzman Yardımcısı alınacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Arapça, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Hukuk, İstatistik, Maliye, Rusça ve Türkçe alanlarından toplam 12 Uzman Yardımcısı alacak. Giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacak. Yazılı sınav 26 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yapılacak olup katılmaya hak kazanan adaylar ile yazılı sınavın yapılacağı adres ve sınav saatleri; ÖSYM Başkanlığının internet sayfasında yazılı sınavdan en az 10 gün önce ilan edilecektir.

Başvuru İçin Genel Şartlar:

– 2018 veya 2019 yıllarında yapılan KPSS Lisans sınavları sonucunda, ilanda (link aşağıda verilmiştir) yer alan puan türlerine göre Arapça ve Rusça alanlarında asgari 70 puana, diğer alanlar için ise tabloda yer alan puan türlerine göre en az birinden asgari 75 puana sahip olmak. Müracaat şartlarını taşıyan adaylar başvuru süresi içerisinde 2018 veya 2019 yılı KPSS Lisans puanları esas alınmak suretiyle en yüksek puandan başlamak üzere sıralamaya tabi tutulacaktır. En yüksek puan alan adaydan başlanarak, ilan edilen kadro sayısının 20 katı kadar aday yazılı sınava davet edilecektir (Sonuncu aday ile aynı puana sahip olanlar da giriş sınavına alınacaktır).

– Yurtiçinde en az 4 yıllık eğitim veren fakültelerin yukarıdaki tabloda belirtilen bölümlerinden birini veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki
yükseköğretim kurumlarından birini bitirmiş olmak.

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları
taşımak.

– Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını
doldurmamış olmak.

– Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek, daimi vücut ya da akıl hastalığı ile
vücut sakatlığı ya da özrü bulunmamak.

Başvurular, 02 Ocak 2020 tarihine kadar, ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan “Sınav Başvuru Formu” doldurularak internet ortamında yapılacaktır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler, Şekli, Yeri ve Diğer Detaylar İçin İlana Buradan Ulaşabilirsiniz.