Öğrenci Akbil Fiyatları Düştü! Bayramda Ulaşım Ücretsiz mi?

Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2020 12:05

Aylık 85 lira olan öğrenci akbilinin 40 liraya düşürülmesi ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ nda ve Ramazan Bayramı’ nda ulaşımın ücretsiz olması mecliste oy birliğiyle kabul edildi. 

Meclis Birinci Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ ın başkanlığında toplanan mecliste, öğrenci aylık akbilinin 40 liraya düşürülmesi ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ nda ve Ramazan Bayramı boyunca İstanbul genelinde İETT, metro ve vapurların ücretsiz olması oy birliğiyle kabul edildi.

Alınan yeni karara göre aylık 85 lira olan öğrenci akbilinin fiyatı 40 liraya düştü. 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı boyunca ulaşım tüm vatandaşlar için ücretsiz olacak. 4 Haziran (saat 06.00’da başlayacak) 6 Haziran (saat 23.59’da sona erecek) tarihleri arasında, Ramazan Bayramı boyunca İETT, özel halk otobüsleri, metro, tramvay, metrobüs, vapur ve teleferik ücretsiz olacak. 19 Mayıs’ta da ulaşım tüm gün ücretsiz olacak. 

Geçtiğimiz yıllarda, bayram günlerinde ulaşım ücretleri yüzde 50 indirimli olarak alınıyordu. Bu karar ile birlikte bayram günlerinde ulaşım tamamen ücretsiz olacak. 19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ nda da gün boyunca ulaşım ücretsiz olacak. Ayrıca Açıköğretim Sınavı, LGS, KPSS, YKS’ ye girecekler için de ulaşım sınav günlerinde ücretsiz olacak.