MEB’den Formasyon Düzenlemesi! Formasyon Belgesi Olanlar ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Almaya Devam Edenler İçin Düzenleme Yapıldı!

Güncellenme Tarihi: 13 Temmuz 2020 20:00

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulamasının kaldırılacağı ve yerine lisansüstü düzeyde program açılmasının Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) gündeminde olduğunu duyurmuştuk. Milli Eğitim Bakanlığının 29 Haziran 2020 tarihli açıklamasında halihazırda Pedagojik Formasyon eğitimi alanlara ve sertifikası olanlara dair bir düzenleme söz konusu değildi. Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi 2020 Temmuz sayısında “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” başlığı altındaki düzenlemeye göre Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile öğretmen ihtiyacına göre Pedagojik Formasyon Eğitimi verilmesi hükmüne Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca varılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde; ” 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin kazanılmış hakları korunacağı ” belirtildi.

ÖĞRETMENLİK ALANLARI, ATAMA VE DERS OKUTMA ESASLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR İÇİN TIKLAYINIZ.