Linkedin Nedir? Nasıl Etkin Kullanılır?

Güncellenme Tarihi: 1 Haziran 2019 18:51

Linkedin, günümüzde yaygın olarak kullanılan iş  tabanlı sosyal ağlardan biridir. Diğer sosyal ağlardan farkı iş odaklı hizmet veren sosyal bir ağ ve platform olmasıdır. Kullanıcıların iş  arayabileceği veya çalışan bulabileceği ideal bir iş amaçlı sosyal ağ olan Linkedin aynı zamanda iş bağlantısı kurmak amacıyla tasarlanmıştır. Linkedin’e  üye olup profil oluşturduktan sonra herkes kendi meslek grubundan kişilere erişip bağlantılar kurabilir ve meslek grupları meydana getirebilir. Linkedin’de kişisel kullanıcalar dışında işletmeler ve firmalar da yer almaktadır. Bu nedenle iş bulma ve network oluşturma açısından büyük bir potansiyele sahip olduğundan, şu stratejilerle daha etkin kullanmak  mümkün olabilir:

1– Kayıt olduktan sonra; öz geçmiş, eğitim durumu, ünvan, geçmişte yapılan işler, başarılar vs doğru ve net bir şekilde yazılarak profil oluşturulmalıdır.

2– Profesyonel bir profil oluşturarak bunu iyi bir şekilde yansıtmak ve diğer sosyal medya ağları gibi kullanmamak gerektiği akılda tutulmalıdır. Kullanılan fotoğrafın ve oluşturulan profilin iş dünyasındaki imajınız olacağı unutulmamalıdır.

3– Profil sürekli güncel tutulmalıdır. Mesela yeni bir yazılım dili öğrenildi ise bu profile yazılmalıdır.

4– Bağlantı kurmak Linkedin‘in temel amaçları arasındadır. Bu sayede bir network oluşturulduğunda yeni iş ve yatırım imkanları doğacaktır. Örnek olarak x firmasında çalışan bir kişi boş bir pozisyon için işe alma konusunda bağlantıda olduğu bir kişiye referans olabilir.

5– Gruplara katılmak etkin kullanmanın başka bir yoludur. Eğitim alanınız ile ilgili gruplara, mesleğiniz ile ilgili gruplara veya daha önce çalıştığınız işle ilgili gruplara katılmak yeni fırsatları da beraberinde getirecektir. Bu gruplardaki kişilerle benzerlikler daha kolay  network oluşturmayı sağlayacaktır.

6- Hedeflenen firmalar takibe alınmalıdır ki iş fırsatları görülebilsin ve muhtemel işe alımlarda o firmadaki İK yöneticileri tarafından değerlendirilmek mümkün olsun.