JGK 47 Askeri Öğrenci Alımı İçin Başvuru Şartları Yayımlandı!

Güncellenme Tarihi: 16 Ağustos 2020 06:27

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Aday Öğrenciler İçin Başvuru Şartlarını Yayımladı!

6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre; İçişleri Bakanlığı (Jandarma Genel Komutanlığı) Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (SBÜ) öğrenim görecek adaylarda aranan başvuru şartları yayımlandı. Jandarma Genel Komutanlığının ÖSYM Yerleştirmesine göre Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (SBÜ) (Ankara) İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına öğrenim görmek üzere muvazzaf tabip subay, muvazzaf diş tabibi subay ve muvazzaf sağlık astsubayı ihtiyacının karşılanması amacıyla öğrenci alımı yapılacak.

Kimler Başvuru Yapabilir?

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

– Evli, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak,

– Lise veya dengi okullardan mezun olmuş veya kayıt tarihine kadar mezun olacak durumda olmak,

– Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibarıyla yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu olmak) (Mahkeme kararı ile yaş düzeltmesi yaptıran adayların, yaş düzeltmesinden önceki yaşları esas alınır. Bu husus, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında kontrol edilecektir.)

– Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

– Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

– 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

– Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

– Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak.

– Adayların başvuru şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde öğrenime başlamış olsalar bile öğrencilikleri sona erdirilir.

Adayların ÖSYM tarafından yapılacak olan yerleştirmeler sonucunda fiziki kontrol, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavına tabii tutulacaklardır.

Diğer Detaylar İçin İlana Buradan Ulaşabilirsiniz.