İstihdam Garantili İŞKUR Eğitim Kursları ve Programları! Günlük 44,7 TL’den 100 TL’ye Kadar Ödeme! 400 TL Bakım Desteği!

Güncellenme Tarihi: 8 Haziran 2020 07:40

İŞKUR’un başlatmış olduğu kurs ve programlar sayesinde birçok kişi meslek sahibi olabiliyor. İş Başı Eğitim Programları, Mesleki Eğitim Kursları gibi eğitimlere katılarak hem meslek edinebilirsiniz hem de devam ettiğiniz her eğitim günü için İŞKUR’ dan ödeme alabilirsiniz.

Eğitim süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından ödenecektir. 

Birçok ilde İş Başı Eğitim Programları, Girişimcilik Eğitim Programları ve Mesleki Eğitim Kursları başlamış bulunmaktadır. Bu kursların içinde engellilere yönelik “Engelli Kursu / Komisyon Kaynaklı” kurslarda bulunmaktadır. Eğitimlere katılım yaşı verilen programa göre değişmektedir. Bazı programlar için katılım yaşı alt sınır 15 yaş olarak belirlenmiştir.

İşletmeci, Yazılım Geliştiricisi, Sistem ve Ağ Uzmanı, Ahşap Yakmacı, Kilim Dokuyucu, El Nakışcısı, Siber Güvenlik, Web Tasarımcısı ve daha pek çok alanda eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerin birçoğu ise istihdam garantilidir.

Bu programlara katılarak, Mesleki Eğitim Programı’nda eğitime devam edilen her gün için, istihdam garantisiz Mesleki Eğitim Kurslarında 30 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarında 40 TL, İş’te Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş aralığında çocuğu olan ve sanayi sektöründe düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara 95 TL ödeme sağlanmaktadır.

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği kurs süresince karşılanacaktır.

İş Başı Eğitim Programı için ise devam edilen her bir gün için işsizlik ödeneği alanlara 44,7 TL, öğrencilere 67,05 TL, iş arayanlara 89,4 TL, “İş’te Anne Projesi” kapsamında 0-15 yaş aralığında çocuğu olan ve imalat sektöründe düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara 95 TL ve “Geleceğin Meslekleri” olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlara katılanlara 100 TL zaruri gider ödenmektedir.

İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği kurs süresince karşılanacaktır.

Devam edilmeyen günler için ödeme yapılmazken ödemeler banka aracılığıyla aylık olarak yapılmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapabilmek ve bu eğitim programlarından yararlanabilmek için İŞKUR’a kayıt olmanız gerekmektedir. İŞKUR’un internet sitesi üzerinden ya da İl Müdürlükleri’ne giderek kayıt olabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR’ a kayıt olmak ve iş başvurusu yapmak hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İŞKUR’a İnternet Üzerinden Nasıl Üye Olunur ve Nasıl İş Başvurusu Yapılır? RESİMLİ ANLATIM İçin Tıklayınız.

Eğer İŞKUR’ a kayıtlı kullanıcı iseniz, iş arayan girişini yaptıktan sonra giriş ekranının üst kısmında yer alan “online işlemler” menüsüne tıklayıp “Kurs/Programlar” seçeneğindeki “Kurs/ Program Bilgilerini” tıklayarak önünüze gelen ekrandan ” İl” yazan kutucuğa bulunduğunuz ili yazıp “ara” butonuna basarak bulunduğunuz ildeki bütün kursları görebilirsiniz. Bu ekrandan kurs numarasının olduğu yere tıklayarak eğitimle ilgili bütün detaylara ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz. (“Başvur” butonu sayfanın en altındadır.)

Mesleki Eğitim Kursları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İş Başı Eğitim Programı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İŞKUR’un sunduğu İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilmek için www.iskur.gov.tr adresinden “İş Arayan” olarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ederek randevu alabilirsiniz:

1- Online İşlemler

2- İş ve Meslek Danışmanlığı

3- Randevu Talebinde Bulunma