İstihdam Garantili İŞKUR Eğitim Kursları ve Programları! Günlük 20 TL’den 77 TL’ye Kadar Ödeme! Nasıl Başvuru Yapılır?

Güncellenme Tarihi:

İŞKUR’un başlatmış olduğu kurs ve programlar sayesinde birçok kişi meslek sahibi olabiliyor. İş Başı Eğitim Programları, Mesleki Eğitim Kursları, Girişimcilik Eğitim Programı gibi eğitimlere katılarak hem meslek edinebilirsiniz hem de devam ettiğiniz her eğitim günü için İŞKUR’ dan ödeme alabilirsiniz.

Eğitim süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından ödenecektir. 

Birçok ilde İş Başı Eğitim Programları, Girişimcilik Eğitim Programları ve Mesleki Eğitim Kursları başlamış bulunmaktadır. Bu kursların içinde engellilere yönelik “Engelli Kursu / Komisyon Kaynaklı” kurslarda bulunmaktadır. Eğitimlere katılım yaşı verilen programa göre değişmektedir. Bazı programlar için katılım yaşı alt sınır 16 yaş olarak belirlenmiştir.

İşletmeci, Yazılım Geliştiricisi, Sistem ve Ağ Uzmanı, Ahşap Yakmacı, Kilim Dokuyucu, El Nakışcısı, Siber Güvenlik, Web Tasarımcısı ve daha pek çok alanda eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerin birçoğu ise istihdam garantilidir.

Bu programlara katılarak, Girişimcilik Eğitim Programı’nda  eğitime devam edilen her gün için 20 TL , istihdam garantili Mesleki Eğitim Kurslarında 40 TL, istihdam garantisiz Mesleki Eğitim Kurslarında 30 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili Mesleki Eğitim Kurslarında 50 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarında 40 TL ve hükümlüler için düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarında 20 TL ödeme alınmaktadır.

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği kurs süresince karşılanacaktır.

İş Başı Eğitim Programı için ise devam edilen her bir gün için işsizlik ödeneği alanlara 38,85 TL, öğrencilere 58,27 TL ve diğer kişilere 77,70 TL zaruri gider ödenmektedir. Devam edilmeyen günler için ödeme yapılmazken ödemeler banka aracılığıyla aylık olarak yapılmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapabilmek ve bu eğitim programlarından yararlanabilmek için İŞKUR’a kayıt olmanız gerekmektedir. İŞKUR’un internet sitesi üzerinden ya da İl Müdürlükleri’ne giderek kayıt olabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR’ a kayıt olmak ve iş başvurusu yapmak hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer İŞKUR’ a kayıtlı kullanıcı iseniz, iş arayan girişini yaptıktan sonra giriş ekranının üst kısmında yer alan “online işlemler” menüsüne tıklayıp “Kurs/Programlar” seçeneğindeki “Kurs/ Program Bilgilerini” tıklayarak önünüze gelen ekrandan ” İl” yazan kutucuğa bulunduğunuz ili yazıp “ara” butonuna basarak bulunduğunuz ildeki bütün kursları görebilirsiniz. Bu ekrandan kurs numarasının olduğu yere tıklayarak eğitimle ilgili bütün detaylara ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz. (“Başvur” butonu sayfanın en altındadır.)

Mesleki Eğitim Kursları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Girişimcilik Eğitim Programı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İş Başı Eğitim Programı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İŞKUR’un sunduğu İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilmek için www.iskur.gov.tr adresinden “İş Arayan” olarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ederek randevu alabilirsiniz:

1- Online İşlemler

2- İş ve Meslek Danışmanlığı

3- Randevu Talebinde Bulunma