İŞKUR’a İnternet Üzerinden Nasıl Üye Olunur ve Nasıl İş Başvurusu Yapılır? RESİMLİ ANLATIM!

Güncellenme Tarihi: 6 Ekim 2020 21:09

İŞKUR’ a iş başvurusu yapmak ve İŞKUR’ un sunduğu hizmetlerden yararlanabilmek için kayıtlı kullanıcı olmak gerekmektedir. Bu yazıda, İŞKUR’ a internet üzerinden nasıl kayıt olunacağı ve verilen bir ilan numarası ile nasıl başvuru yapılacağı resimli olarak anlatılacaktır. 

*** İş arayanların kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

İŞKUR’ a İnternet Üzerinden Nasıl Üye Olunur?

İlk olarak https://esube.iskur.gov.tr/ linkini tıklayınız.

Açılan sayfadan “Üye Ol” butonuna tıklayınız. 

Üyelik Sözleşmesini okuduktan sonra “Onaylıyorum” butonuna tıklayınız.

Kimlik bilgilerinizi eksiksiz olarak giriniz ve “Güvenlik Kontrolü” kodunu ekleyiniz. Güvenlik kodunun altında yer alan kutucuğu işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız.

Adres bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi giriniz. İletişim bilgilerinizden (telefon numarası veya e-posta adresi) en az birini “Tercih Ettiğim İletişim Adresi” kutucuğunu işaretleyerek belirleyiniz. En az 6 karakterden oluşan bir şifre belirleyiniz. “Güvenlik Sorusu” kısmına daha sonra hatırlayabileceğiniz bir soru ve hemen altına o sorunun yanıtını yazınız ve “Üyeliği Oluştur ve Devam Et” butonuna tıklayınız.

İŞKUR’ a üyelik işleminiz tamamlanmış olacaktır. “Tamam” butonuna tıklayınız.

Ekrana bilgileriniz gelecektir. Kişisel Bilgilerinizin yer aldığı sayfanın alt tarafında “İş Arama Statüsü” kısmında “Seçiniz” kutucuğunu tıklayınız ve açılan menüden “Aktif” seçeneğini seçiniz. Diğer bilgilerinizi de girdikten sonra “İleri” butonuna tıklayınız. Her açılan yeni sayfada bilgilerinizi giriniz ve ileri butonuna tıklayınız. Bu şekilde “Özgeçmiş” inizi tamamlamış olacaksınız.

Kişisel Bilgilerinizin sol tarafında bir menü yer almaktadır. Bu menüleri tek tek tıklayarak da bilgilerinizi ekleyebilir veya girilmiş bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. 

Üyelik işlemi tamamlandı. Peki, İŞKUR üzerinden nasıl başvuru yapılır?

Şimdi verilen bir ilan numarası ile nasıl başvuru yapılacağını görelim.

Öncelikle http://esube.iskur.gov.tr linkine tıklayınız. 

“İş Arayan” bölümünden “Giriş” butonuna tıklayınız. 

T.C. Kimlik Numaranızı ve Şifrenizi girerek “İş Arayan Giriş” butonuna tıklayınız. (e- Devlet şifresi ile de giriş yapılabilir)

Açılan sayfadan “İş İlanları” linkine tıklayınız.

Yukarıda okla gösterilen “İlan No” kutucuğuna başvuru yapmak istediğiniz ilanın ilan numarasını giriniz ve sağ alt köşesinde bulunan “Ara” butonuna tıklayınız.

NOT: Yukarıdaki il, meslek, öğrenim durumu, vs. bilgilerini girerek (ilan numarası girilmeden) diğer iş ilanlarını da görebilirsiniz.

Ekrana ilana ait bilgiler gelecektir. Firma adı, ili, kaç kişi alınacağı, son başvuru tarihi vs. Kırmızı okla gösterildiği gibi ilana tıklayınız.

İlana ait bilgileri okuduktan sonra yukarıda kırmızı oklarla gösterildiği gibi “İş ilanında aranan şartların tamamını taşıdığımı, aksi takdirde…” ile başlayan bilgi kutucuğuna ve ardından “Başvur” butonuna tıklayınız. Başvuru işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. 

NOT: Kayıtlı bilgilerinizin ilana ait bilgilerle (başvuru şartları, …) eşleşmesi gerekmektedir. Aksi halde eşleşmediğine dair uyarı mesajı ekrana gelecektir.