İşe Alımlarda Yabancı Dil Engeline Mi Takılıyorsunuz?

Güncellenme Tarihi: 20 Ağustos 2019 18:39

Günümüzde teknolojinin de etkisiyle hızla gelişen ve değişen dünyada yabancı dil bilmek en önemli gerekliliklerdendir. Şirketler uluslararası alanda iş yapabilir hale gelirken kadrolarında yabancı dil bilen çalışanlara öncelik vermektedir. Bunun yanında kişisel girişimcilik söz konusu olduğunda bile yabancı dil bilmek işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Hala Anlayabiliyor Ama Konuşamıyor Muyuz?

Türkiye’de çoğunluk ilkokuldan itibaren İngilizce eğitimi almasına rağmen geliştirilemeyen dil ilerleyen yıllarda bir eksiklik haline gelmektedir. Bu konuyu ertelemek ya da tembellik etmek iş hayatınızdaki çalışma sürenizden çalmaktadır. Çoğu insanın iş arama süreçlerinde en sık karşılaştığı sıkıntı yabancı dil eksikliği olmakta hatta kişiler daha yetkin oldukları bir pozisyonu yabancı dil bilmedikleri için kaybetmektedirler. Yeni bir dil öğrenmek birçok insana zor hatta imkansız gelse de bunun karlı bir yatırım olduğu düşünülmelidir. Özellikle günümüzdeki internet imkanları ve çeşitli telefon uygulamaları sayesinde bir dil öğrenmek kolay ve keyifli bir hale getirilebilir.

İşverenler İçin Yabancı Dil Neden Önemli?

İnsan ilişkilerinde dilin işlevi şüphesiz çok önemlidir. Tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi ticaret de dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan dillere göre dizayn edilmektedir. Bu nedenle dünyada en yaygın olarak konuşulmakta olan İngilizce gibi bir dili bilmek işimizi son derece kolaylaştıracaktır. Hem iş gereği yapılan görüşmelerde hem de seyahatlerde gereklidir. Özellikle pazarlama, yazılım, havacılık, uluslararası lojistik gibi sektörlerde İngilizce olmazsa olmaz kriterlerdendir. İngilizcenin dışında firmaların çalıştığı ülkelere göre Rusça veya Çince bilen kişilere de öncelik verilmektedir.

Daha Yüksek Maaş Almak!

Ayrıca birden fazla yabancı dil öğrenilerek daha yüksek maaş alınabilir. İşinizdeki kalıcılığınız ve değeriniz artar. Çalışılan pozisyon yükseltilebilir. Farklı iş ve yaşam fırsatları bulunabilir.

Yabancı Dil Öğrenmesi Kişi ile İlgili Ne Gibi İpuçları Verir?

İşe başlarken kişilerde aranan yabancı dil bazen iş sürecinde kullanılmasa da zorunlu bir özellik olarak bilinmesi istenmektedir. Bir dili öğrenmek için çaba harcamak sizin kendinizi geliştirmeye zaman ayırdığınızı, bilgiye ve fikirlere açık olduğunuzu gösterir. Farklı bir dil öğrenmeniz diğer kültürlerle ilgili bilgi sahibi olmanız dolayısıyla ön plana çıkmanız anlamına gelir.

Gelişiminizi Erteleyerek Fırsatları Kaçırmayın!

Tüm bu nedenlerle motivasyonunuzu artırarak sizi işinizde ileri götürecek ve geleceğin dünyasında yer almanızı sağlayacak olan yabancı dil öğrenilmelidir. Gelişiminizi erteleyerek fırsatları kaçırmayın!