İş Yerinde Yükselmek İçin Neler Yapılmalı?

Güncellenme Tarihi: 27 Eylül 2019 23:31

Eğer bilinçli bir ortamda yetiştiysek, daha çocukluk çağlarında hayatımızla ilgili hemen her konuda kararlı ve azimli olmamız gerektiği ile ilgili telkin almışızdır. Evet, bu telkin hem çok yerinde hem de çok doğru bir telkindir. Kendimizi geliştirmek, hedeflerimize ulaşmak için iyi bir eğitim almakla birlikte girişimci ruhumuzu geliştirmemiz son derece önemlidir. Bizi yavaş yavaş başarının zirvesine taşıyacak adımları sağlam bir şekilde atmalıyız. Bu vizyonumuza ulaşmanın yanında özgüvenimizi önemli bir şekilde geliştirmemizi sağlayacaktır. İş yerinde yükselme ve kariyerinizi geliştirme ile alakalı size rehber olacağını düşündüğümüz önerileri maddeler halinde sıraladık.

Etkili İletişim

Hayatımızda geliştirmemiz gereken en önemli becerilerimizden ilki ve en önemlisi etkili iletişim tekniklerini bilmek, uygulamak ve düzgün bir diksiyondur. Eğer bu yeteneği elde ederseniz sıkı sıkıya kapatılmış pek çok kapının ardına kadar aralandığını göreceksiniz.

İyi Görünmek

İyi görünmek asla ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Kıyafetine, saçına sakalına, üstüne başına dikkat etmeyen birini kimse terfi için adaylar arasına almaz.

Dürüst Olmak

Bir diğer husus dürüst olmak. Çünkü dürüstlüğünden şüphe edilen birine daha fazla sorumluluk ve yetki anlamına gelen terfi imkânları sunulmayacağı açıktır.

İşi Sahiplenmek ve Profesyonellik

Hani ne iş yapıyorsan severek yapacaksın derler ya. Bu deyim belki de özellikle meslek hayatımız için söylenmiş olabilir. Çünkü icra ettiğimiz mesleği sırf para kazanma düşüncesi ile yaparsak ortaya kaliteli işler koyamayacağımız gibi, bir süre sonra sıkılmaya ve soğumaya başlarız.

İlgilendiğimiz iş ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini ortaya koymak iş becerimizi artırırken, iş çevremiz tarafından bize duyulan saygıyı da artıracaktır. Belki bu çalışkanlık yeni kademelerin ve terfi ilerlemelerinin yollarını açacaktır.

Titiz çalışarak eksiksiz iş sunumları hazırlamak ise hitap ettiğiniz çevre tarafından sizleri tercihlerdeki birinci sıraya taşıyacaktır.

Bunca azmin sonunda kazanacağınız bilgi ve deneyim sizlere profesyonellik kazandıracak ve zirve basamaklarını hızla tırmanmanızı sağlayacaktır.

Dakik Olmak

İşe daima zamanında gitmek iş yerindeki imajınız için belki de en önemli hususlardandır. Çünkü işe zamanında gitmeyen biri terfi için yeterli derecede sorumluluk sahibi olarak görülmez.

Yeniliğe Açık Olmak

Güncel gelişmeleri yakından takip etmek ve yenilikçi görüşlere açık olmak hem bulunduğunuz statüde ilerlemenize hem de temsil ettiğiniz sektörün yeni etkileşimlere girmesine önemli oranda katkı sağlayacaktır.

Dışa dönük bir yapı ve hedef paylaşımı sayesinde özellikle idari amirleriniz açısından sizlerle ilgili yeni görevlendirme fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Başarınızı ve azminizi takdir etmek isteyen üst düzey yetkililer sizi ödüllendirmek, önemli işleri ehil ellere teslim etmek için tercihini sizden yana kullanacaktır.

Unutmayın hedef, azim, yılmamak ve sabır başarının altın kurallarıdır.