Hayalinizdeki İş İçin CV Güncelleme Vakti!

Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2019 23:28

İş arama sürecinin en önemli adımı CV (özgeçmiş) hazırlamaktır. Bu nedenle düzgün ve anlaşılır bir CV hazırlayarak işin bize düşen yanını en iyi şekilde tamamlamak önemlidir. Elden yaptığınız başvurularda geri arama yapılmıyor, özgeçmişiniz görüntülenmiyor ya da görüntüleniyor fakat size dönüş yapılmıyor mu? O zaman acil olarak CV’nizi düzenlemenin zamanı gelmiştir. Bu yazımızda CV oluştururken yapılan hataları düzeltme yolları ve iyi CV hazırlamanın ipuçlarını sıraladık. Kalem kağıtları hazırlamayı unutmayın!

1. Kişisel Bilgilerinizde Ayrıntıya Girmeyin

CV’nin giriş kısmı olan “Kişisel Bilgiler” bölümünde sadece ad, soyad, doğum tarihi, iletişim bilgisi ve varsa ehliyet bilgisi yeterlidir. Bu bölüme T.C. kimlik numarası, açık adres, medeni durumunuz, çocuk sayısı, tuttuğunuz takım gibi gerekli olmayan ayrıntılar ve özel bilgilerinizi yazmaktan kaçınınız.

2. Ön yazı / İş Tanımı

Birçok kişinin atladığı bu detay sizi öne çıkaracaktır. Kısa ve net ifadelerle işinizi en iyi şekilde tanımlamalısınız. Bunun için örnek yazıları inceleyerek fikir edinebilirsiniz ancak unutmayınız önemli olan net ifadelerdir.

3. İletişim Bilgileri Doğru ve Güncel Olmalı

Değerlendirme yapan kurum ve kişiler genellikle direkt olarak iletişim bilginizdeki numarayı arayarak hızlı bir şekilde size ulaşmak istemektedirler. Bu nedenle numaranızın güncel olduğundan emin olunuz. Kullanılmayan veya size ait olmayan numaralar, açılmayan telefonlar ile ilk aşamayı geçmek olanaksızdır.

Ayrıca güncel olarak kullandığınız bir mail adresi yazmalısınız. Mail adresiniz sade olmalı, ad veya soyadınızı içermelidir.

4. Fotoğraf Seçiminde Profesyonel Olun

CV’lerin en çok hata yapılan bölümü fotoğraf seçimidir. Sizi muhatabınıza karşı ilk temsil edecek olan fotoğrafınızdır. Düzgün bir fotoğraf seçmek çok önemlidir. Bakımsız günlük halinizle ya da aşırı makyajlı bir fotoğraf, can sıkıntısıyla çekilmiş bir selfie, özel günlerden kırpılmış bir kare, Instagram’dan seçilmiş manzara önünde bir pozunuz CV’nizde bulunuyorsa ciddiye alınmanız mümkün değildir.

İlk intiba sebebiyle profesyonel görüntü için mutlaka iyi göründüğünüz bir vesikalık fotoğrafınızı CV’nize eklemelisiniz.

5. Hobileriniz Gerçekçi Olsun

Bu kısma hala kitap okumak, spor yapmak, müzik dinlemek gibi genel ifadeler mi yazıyorsunuz? Eğer origami, satranç, photoshop, bitki bakımı gibi özel ilgileriniz yoksa genel ifadelerinizi detaylandırmalısınız. Örneğin; spor yapmak yerine bisiklet sürmek, doğa yürüyüşü yapmak, basketbol oynamak, masa tenisi oynamak şeklinde daha spesifik ifadeler kullanmalısınız. Aynı şekilde kitap okumakla ilgili tarih kitapları, bilim kurgu romanları, biyografi okumak şeklinde yazmanız daha etkili olacaktır. Ayrıca CV’ ye yazacağınız kurs ve sertifika programları da sizi öne çıkaracaktır.

6. Başvurulan İşi ve İş Yerlerini İyi Araştırın

Beklentileri karşılamak adına sizden istenen becerileri özellikle vurgulayınız. Bunun için başvurduğunuz işyeri ve iş hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Stratejik olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Sabır isteyen bir işse sabrınızı, takım oyunu ve disiplin gerekiyorsa bu yönünüzü vurgulayınız. Bilgisayar becerileri ve dil yeteneğinizi doğru şekilde ifade ediniz. Gönüllü faaliyet veya yer aldığınız bu tip projeleri bilinçli olarak mutlaka belirtmelisiniz.

7. Her Deneyim CV’ye Eklenmemeli

Deneyim işverenlerin CV’ de en önemsediği bölümlerden biridir. Eğer çok sık iş değiştirdiyseniz başvurduğunuz işe göre en alakalı deneyimlerinizi yazınız. Deneyimler yazılırken en uzun süre çalışılan işler listelenmelidir. Kısaca çalıştığınız işlerdeki görevlerinizi yazınız. Mutlaka bir tane bile olsa “referans” belirtmelisiniz.

8. Düzgün Bir imla ve Düzenli Bir Görünüm

Özenli bir CV sizi ve işinizdeki tutumunuzu da özenli olarak gösterir. Bu nedenle yazım kuralları, kullanılan yazı tipi ve boyutu da bütünlük göstermelidir. Yazı tipi olarak Arial ya da Times New Roman seçilip boyut olarak 10 – 12 punto seçilmelidir. Kurum isimleri tam ve doğru olarak yazılmalıdır. Gereksiz kısaltmalardan kaçınılmalıdır. Gerekirse imla konusunda çevrenize danışmaktan çekinmeyiniz.

9. Uzun CV İyi CV Demek Değildir!

CV’nizin 25-30 saniye içinde değerlendirileceğini bilerek kısa ve net ifadelerle hazırlamalısınız. Yapılan araştırmalarda 2 sayfadan fazla CV’lerin dikkate alınmadığı gözlenmiştir. Özellikle online olarak başvurulan işlerdeki başvuru sayıları düşünülürse ayrıntıların değerlendirilmeden elenmenize neden olacağını bilmelisiniz.

Yeni mezun ya da 3 yıldan az deneyime sahipseniz “tek sayfa”, deneyimliyseniz en fazla “2 sayfa” CV hazırlamak yeterlidir.

CV’nizin son halini kendi mail adresinize göndererek kontrol ediniz. Eğer posta ile gönderecekseniz kesinlikle katlamadan A4 zarfa koyunuz.

Fikir edinmek ve daha iyi bir düzenleme yapmak için örnek CV’lere buradan ulaşabilirsiniz.