Geleceğin Meslekleri

Güncellenme Tarihi: 4 Ağustos 2020 18:49

Kariyer planlarımızı düşünürken, sadece şimdi bize uygun olan işe değil, aynı zamanda geleceğin en iyi işlerine giden yolu sunan konulara da odaklanmalıyız. “Kulağa makul geliyor,” demenin yanında “Hangi belirli pozisyonlara odaklanmalıyım?” sorusunu da sormalıyız.

Sürekli gelişen teknoloji çok çeşitli yeni ve evrimleşmiş roller açar, bu yüzden en umut verici mesleklerin çoğu en son gerçekleşen dijital yenilikleri bilmeyi ve güncel kalmayı gerektirir. Bununla birlikte, şu anda büyüme gören (veya gelecekte büyümesi öngörülen) tüm işler, çok yönlü bir teknoloji büyüsü olmak zorunda değildir. Bazıları sadece görevlerinizle ilgili yazılım ve donanımları takip etmeyi içerir. Bu, hangi işi yaparsanız yapın, dijital çağdaki en iyi yöntemdir.

İşverenler, çalışanlarının endüstri trendleri ile müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerinin bilincinde olup yapay zeka ve analitik tarafından toplanan verileri kullanarak stratejik kararlar vermelerini isterler.

Ancak gerekli yetenekler teknolojiyi bilmek ve takip etmekle bitmiyor. Örneğin, kişilerarası beceriler şu anda önemlidir ve önümüzdeki yıllarda daha da önemli olacaktır, bu da proje veya insan yönetimi ve yüksek talepte empati üzerinde durulacak pozisyonlar getirecektir.

İşte araştırmalar sonucu uzun vadede çalışan ihtiyacı duyulacak 8 meslek:

1. Mobil Uygulama Geliştiricisi

Mobil geliştirme, endüstriler arasında çekişme oluşturmaya devam ediyor. Gelecekte daha fazla işletme, müşterilere ulaşmak için mobil teknolojiye güvendikçe, mobil uygulama geliştiricilerine olan talep artmaya devam edecektir. Bu mesleğe sahip olanlar, akıllı telefon ve tablet tabanlı yazılımlar için geliştirmeler tasarlama ve tavsiye etme konusunda sürücü koltuğundalar. Yeni dağıtımlar, uygulama kodlama, test etme ve hata ayıklama üzerinde çalışırlar.

2. İş Zekası Analisti

Şirketler, veri madenciliği ve raporlaması alanındaki faaliyetlerini arttıran büyük veri analizi kullanımını benimsemiştir. Bu yüzden günümüzde iş zekası analistlerine olan ihtiyaç katlanarak arttı. Bu mesleği yapanlar, ellerindeki verileri eyleme geçirilebilir öngörülere dönüştürmeyi ve kurum genelinde çalışan raporlama çözümleri geliştirirler. Bu rolü başaranlar, verileri analiz etmek için iş zekası ve veri madenciliği araçlarını kullanma yeterliliğinin yanı sıra sağlam analitik, sorun giderme ve problem çözme becerilerine sahiptir. Ayrıca sonuçları aktarmak ve üst yönetime önerilerde bulunmak, üst düzey iletişim becerilerini gerektirir. Bu özelliklere sahipseniz siz de bu meslekte çok başarılı olabilirsiniz.

3. Yazılım Geliştiricisi

Yazılım geliştiricileri, bilgisayar sistemleri tasarımı, üretimi ve finansı da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde istihdam edilmektedir. Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar iyi tasarlanmış bir yazılım olmadan işe yaramaz. İnternet büyüdükçe ve makineler daha akıllı hale geldikçe, yetenekli yazılım geliştiricilerine duyulan ihtiyaç artacaktır. Araştırmalara göre 2028 yılına kadar yazılım geliştiricileri için yüzde 25,6 istihdam artışı öngörülüyor.

4. Vergi Analisti

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte biriken verilerin işlenmesi, incelenmesi ve anlam çıkartılması için veri analistlerine ihtiyaç duyulur. Veri analisti, bunları inceleyerek çalıştıkları şirketler için yeni politikalar oluşturur. Dünya üzerinde teknoloji ürünleri kullanımının her geçen gün artması verilerin artmasına, bu da bunları işleyecek personellere ihtiyacın artmasına sebep olur. Bu mesleği icra edecek olanlar, genellikle bilgisayar, yazılım ve endüstri mühendisliğinden veya matematik, istatistik, işletme, ekonomi gibi bölümlerinden mezun olanlardır.

5. Yönetici Asistanı

Yönetici asistanı, takvimleri yönetmek ve toplantıları planlamaktan raporlar hazırlamak ve önemli projelerin koordinasyonuna yardımcı olmak için her şeyi yaparak kıdemli liderleri destekler. Şirketler güçlü yumuşak becerilere, Microsoft Office uzmanlığına ve proje yönetimi deneyimine sahip iş adayları arar. Beceriklilik, problem çözme yetenekleri ve takdir yetkisi de önemlidir.

6. Pazarlama Analizi Yöneticisi

Pazarlama analizi yöneticileri ülke çapında yüksek talep görmektedir. Bu profesyoneller, çeşitli paydaşlara veri odaklı bilgiler sağlamak ve pazarlama otomasyonu ve müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı ve diğer iş zekası araçlarından bilgi almaktan sorumludur. Güçlü analitik akıl yürütme ve iş birliği becerileri önemlidir; çünkü pazarlama analitiği yöneticileri, süreçleri iyileştirmek ve iş hedeflerine ulaşmak için genellikle bilgi teknolojileri, operasyonlar, satış ve pazarlama gibi çeşitli departmanlarla çalışırlar.

7. Pratisyen Hemşire

Günümüzde bazı bölgelerde doktor ihtiyacı hala karşılanamamaktadır. Buralara hasta öykülerini alabilen, fiziksel muayeneler yapabilen, tanı koyabilen, laboratuvar sonuçlarını analiz edebilen ve hastanın ihtiyacına yönelik reçete yazabilen profesyoneller gereklidir. Hemşireler, gerekli eğitimleri alarak bu seviyeye ulaşabilir ve ayrıca doktor ofisleri ve hastanelerin yanı sıra okullarda, kliniklerde, doğum merkezlerinde bulunabilir ve hatta evde sağlık hizmetleri de sağlayabilirler.

8. Fizik Tedavi Uzmanı

Toplumlardaki yaşlı nüfusunun artması ve ayrıca masa başı ve evden çalışmaların artmasından dolayı fizik tedavi uzmanlarına ihtiyaç artıyor ve daha da artacak. Birçok insan yaşlandıkça bir çeşit fiziksel rehabilitasyon, ağrı yönetimi veya hareketlilik yardımı gerektirmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki 2028 yılına kadar bu sektörde 100 binlerce çalışan ihtiyacı olacak.