Ev Hanımları Çalışmadan Emekli Olabiliyor!

Güncellenme Tarihi: 1 Haziran 2019 17:34

Çalışmıyor ama aynı zamanda da emekli olmak istiyorsanız, bu haberimiz tam da sizin için… Ev hanımlarının da  emekli olması mümkün. Nasıl mı? “İsteğe bağlı emeklilik” sistemi ile bu durum kolaylaşıyor.

Gerekli Şartlar:

1) 18 yaşını doldurmuş olmak,
 
2) Sigortalı olmamak (başka bir yerde çalışıyor olmamak),
 
3) Emekli olmamak.
 
Eğer sizde bu üç şartı sağlıyorsanız tek yapmanız gereken şey SGK ya bir dilekçe yazıp sigortalı olmak istediğinizi belirtmek. O andan itibaren artık sigortalı olup ilk ayda primlerinizi ödemeye başlıyorsunuz. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar genel sağlık sigortası kapsamına da giriyor ve devletin sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Ayrıca bu haktan dul ve yetim maaşı alanlar da faydalanabiliyor.
 
Yine diyelim ki örgü, dantel, nakış, dikiş gibi internetten satışını yaptığınız işlerle de ‘esnaflık hakkı’  adı altında sigortanızı ödeyip emekli olabilirsiniz.

Aranan şartlar ise;

18 yaşını doldurmuş olmak,
Sigortalı ya da emekli olmamak,
Vergi muafiyet belgesi almak.
 
Vergi muafiyet belgesini aldıktan sonra da SGK ye başvuruyorsunuz. Aldığınız vergi muafiyet belgesi sayesinde 24 gün prim ödeyerek 30 gün üzerinden sigorta ile emeklilik statüsünde yer alıyorsunuz. Her ev hanımı aylık en az 59,25 X 26 X % 32 = 492,96 TL sigorta ödemesi yaparak 9 bin iş gününü doldurduktan sonra, 58 yaşında 4B’li statüsü üzerinden emekli olabiliyor. Tavan ücret üzerinden sigortalı olmak isteyen ev hanımları ise aylık en fazla 5.321,1 TL sigorta ödemesi yaparak emeklilik dönemlerinde tavan aylık almaya hak kazanabiliyorlar. Ödenen bu sigorta primlerinin bir kısmı sağlık sigortası olarak tahsil ediliyor, kalan kısmı ise emekli aylığı olacak şekilde ödeniyor.
 
Vergi muafiyet belgesini almak hem kolay hem de ücretsiz. Bu belgenin de 3 yıl arayla yenilenmesi gerekiyor.
 
Vergi muafiyetleri ve isteğe bağlı sigortalılık sayesinde ev hanımlarına pek çok emeklilik ve sigortalılık avantajı sunulmuş durumda. Detaylara buradan bakabilirsiniz.