Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Güncellenme Tarihi: 1 Haziran 2019 18:50


1- Başvurulan iş ile ilgili uygun bir format seçilmelidir. Söz konusu pozisyon ile uyumlu bölümleri bulunan CV formatı daha kolay değerlendirilir.

2- Kısa ve öz ifadeler yer almalıdır. Değerlendirmeyi yapacak kişiler fazla vakit ayıramayacaklarından uzun (en fazla 2 sayfa) ve sıkıcı olmamalıdır. (CV incelemelerine en fazla 1-3 dakika süre ayrılmaktadır)

3- Dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. Okunaklı ve anlaşılır bir dille yazılmalı, özen gösterilmeden hazırlanan bir CV’nin aleyhe sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır.

4- Çelişkili bilgilerden uzak durulmalı, bunların açığa çıkması halinde değerlendirme dışı kalmanın kaçınılmaz olduğu bilinmelidir.

5- İçerikler ters kronolojik sıra ile yazılmalıdır. En son çalıştığınız iş yerini veya en son bitirdiğiniz okulu en üste yazmalısınız.

6- CV’de yer alacak fotoğraf ilk intiba için önemli olduğundan profesyonel bir şekilde, son altı ayda çekilmiş vesikalık bir fotoğraf olmalıdır.

7- Kitap okumak, müzik dinlemek gibi klasik hobileri yazmanın faydasından çok zararının olacağını unutmayın.

8- Takım çalışması, liderlik gibi kişisel yeteneklere sahip olduğunuzu örneklerle anlatmak yararlı olacaktır.

9- CV’niz ile ilgili arkadaşlarınızdan veya bu konuda bilgi ve tecrübesi olan başka kişilerden görüş almanız faydalı olacaktır.