Dışişleri Bakanlığı 30 Mütercim Alımı İçin Giriş Sınavı Duyurusu Yayımladı!

Güncellenme Tarihi: 3 Ocak 2020 16:12

Dışişleri Bakanlığı mütercim alımı için sınav duyurusu yaptı. İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Çince, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Yunanca  dilleri için “Mütercim Giriş Sınavı” sonucuna göre mütercim alımları yapılacak. Resmî Gazete’de yer alan ilana göre, Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatında büro hizmetlerinde çalıştırılmak üzere toplam 30 Mütercim alınacak. 

Sınav Başvuru Şartları: 

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir).

– Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olmak. 

– İlanda sıralanan yabancı dil grupları itibarıyla, 2017, 2018 veya 2019 yılları içerisinde Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) ve 2017, 2018 veya 2019 yılları içerisinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS/e-YDS) aşağıda kayıtlı taban puanları aşmış olmak. 

– Sınavın yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, asgari KPSS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları ilandaki tabloda belirtilmiştir. 

– Sınav sonucunda dillerden birinde ilandaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer dillerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir. 

– Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her dil için ayrı bir liste halinde KPSS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari KPSS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir. 

– Aday adayları, farklı dillerde gerçekleştirilecek olan sınava yalnızca bir dilden başvurabileceklerdir. 

– Sınava katılmaya hak kazananların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır. 

– Sınava katılabilecek adaylara ilişkin yapılacak duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir. 

Sınav başvuruları, 5 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlayacak olup 15 Aralık 2019 saat 18.00’da sona erecektir. 

Başvurular, elektronik ortamda Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr/  internet sitesi üzerinden yapılacaktır. 

Diğer Detaylar İçin İlana Buradan Ulaşabilirsiniz.