ALO 170 Hattı Nedir? Hangi Hizmetleri Sağlıyor?

Güncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2020 15:46

ALO 170 Hattı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi ALO 170, 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete girdi. İletişim Merkezi çalışma hayatı ve sosyal güvenlik hakkında her türlü;

Soru, öneri, eleştiri, ihbar, şikâyet, başvuru ve taleplerinizi etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmek amacıyla kurulmuştur. Bu numarayı 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

İletişim merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sunulan tüm hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme yapmakta ve çözüm üretmektedir.

İletişim Merkezine gelen tüm çağrılara uzmanlar doğrudan cevap vermekte ve ilk görüşmede talepler sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Çağrılara hemen cevap üretilemediği durumlarda anında kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde taleplere cevap verilmektedir.

ALO 170′ i Aramadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:

ALO 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlem hızlılığı açısından önem taşır.

ALO 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. 3 iş günü sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Başvuru takip numaranızı kimseyle paylaşmayınız.

AÇSHB, SGK, İŞKUR ve MYK mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi ALO 170’i arayarak öğrenebilirsiniz. ALO 170 aracılığıyla işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile ilgili şikayetler alınmaktadır. İstenen bilgiler; işyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir.

Kayıt dışı istihdam şikayetleri ALO 170 aracılığıyla yapılabilmektedir. Denetimlerin yapılabilmesi için, şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgilerini mutlaka biliyor olmamız gerekmektedir.

ALO 170 hattı aracılığıyla anlaşmalı boşanma şikayetleri alınmaktadır. Denetimlerin sağlıklı yapılabilmesi için, anlaşmalı boşanma yapan kişilerin isim soyisim, TC kimlik numaraları ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için; rapor tarihlerinizle birlikte ALO 170’i arayabilirsiniz. Emeklilik tarihinizi öğrenmek için TCKN ile aramanız yeterlidir.

İŞKUR ilanlarına Alo 170 hattı üzerinden de başvurular yapılabilmektedir.

Sağlık Muayenesi Olabilecek Miyim? Rapor Ücretimi Ne zaman Alabilirim? Yaşlılık Aylığına Nasıl Hak Kazanacağım? İşsizlik Sigortasından Faydalanmak İster Misiniz? Maaşımdan Neden Kesinti Yapılıyor? Hangi Mesleklerde Belge Zorunluluğu Var? Mobbing’e Maruz Kaldınız Mı? Malulüm Emekli Olabilir Miyim? Genel Sağlık Sigorta Borcum Ne Kadar? Kıdem Tazminatı’na Ne Zaman Hak Kazanırım? Tüm bu soruların yanıtları ve daha fazlası için ALO 170 hattını arayarak veya aşağıdaki internet adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ALO 170 internet adresi için tıklayınız.