60 TL’ye 300 Müze ve Örenyerini Ziyaret Edebilirsiniz! Müzekart Nasıl Alınır? Hangi Müze ve Örenyerlerine Gidilebilir? Kimler İçin Bu Ziyaretler Tamamen Ücretsiz?

Güncellenme Tarihi: 20 Temmuz 2020 11:24

Covid-19 nedeniyle müze ve örenyerleri bir süredir kapalıydı. Normalleşme sürecinin başlaması ile müze ve ören yerleride Covid-19 önlemleri alınarak ziyarete açıldı. Bizler de hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenler için bir seçenek olarak müze ziyaretlerini ve müzekart ile ilgili merak edilenleri konu alan bir yazı hazırladık. Böylece hem tatil günlerinizi değerlendirebilir hem de tarih ve kültürümüze bir merhaba diyebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve örenyeri bulunmaktadır. Aksaray Ihlara Vadisi Örenyeri, Antalya Side Müzesi, Aydın Karacasu Etnoğrafya Müzesi, Balıkesir Kuava-yi Milliye Müzesi, Çanakkale Troia Müzesi, Denizli Hierapolis (Pamukkale) Örenyeri, Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Erzurum Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, İstanbul Kariye Müzesi, Malatya Aslantepe Örenyeri, Nevşehir Göreme Örenyeri sadece bunlardan birkaçıdır. 

Birçoğunun ismini yeni duyduğunuz veya aynı şehirde yaşadığınız bu müze ve örenyerini belkide hiç ziyaret etmek aklınıza gelmemiştir. Belkide giriş ücretlerini duyarak böyle bir girişimde bulunmak bile istememiş olabilirsiniz. Halbuki bazı müze ve örenyeri bir ücret karşılığı olmadan ziyaret edilebilir. Bazıları içinse 6 TL’den başlayıp 80 TL’ye kadar da ücret alınabilmektedir.

İşte bunun için  60 TL ‘ye alabileceğiniz ve bir yıl boyunca kullanabileceğiniz bir Müze Kart ile Topkapı Sarayı’da dahil tüm müze ve örenyerini ücretsiz olarak istediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 18 yaş ve altı bütün genç ve öğrenciler de ücretsiz bir şekilde tüm müze ve örenyerini ziyaret edebilir. (Başka kimler için ücretsiz olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.) 

Kısacık bir not; Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de Müze Kart geçerli değildir. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet alınması gereklidir.

Müzekart Hakkında Daha Detaylı Bilgi ve Satın Almak İçin Tıklayınız.

Diğer Müze ve Örenyerleri Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız.