19 Şehirde İstihdam Garantili/Garantisiz Mesleki Eğitim Kursları Açıldı! Günlük 30 TL’den 95 TL’ye Kadar Ödeme! Aylık 400 TL Bakım Desteği! Nasıl Başvuru Yapılır?

Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2020 11:29

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “İstihdam Garantili/Garantisiz” Mesleki Eğitim Kursları için başvurular devam ediyor. 29 Eylül 2020 itibariyle 21 şehir için İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları başvuru tarihleri belli oldu. Bazı iller için başvurular bu gün 23:59’da sona erecek. Bu kurs programları; istihdam garantili ve istihdam garantisiz olarak iki başlık altında yapılacak. İstanbul, Erzurum, Adana, Zonguldak, Kütahya, Afyonkarahisar, Ağrı ve daha birçok ilde başlayacak olan kurs programları; Ön Muhasebeci, Bilgisayar Ağ Sistemleri ve Yönlendirme Elemanı, Aşçı, Aşçı Yardımcısı, Düz Dikiş Makineci, Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı, Kadın Giyim Modelist Yardımcısı, Takı İmalatçısı, Çeyiz Ürünleri Hazırlama Elemanı, El Sanatları Ustası ve farklı bazı diğer meslek dalları üzerinden gerçekleştirilecek.

Mesleki Eğitim Kursları Nedir?

Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren kişi ve grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olarak düzenlenen programa “Mesleki Eğitim Kursları” denir.

Bu Program İçin Aranan Başvuru Şartları:

– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

– 15 yaşını tamamlamış olmak,

– Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak,

– Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,

– İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,

– Emekli olmamak,

– Kurslara katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Belirtilen şartları sağlayan ve kursa devam etmelerine engel durumları bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de kurslara katılabilmektedirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler.

Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara, kurslara fiilen katıldıkları gün üzerinden;

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 60 TL zaruri gider ödemesi,

Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 40 TL zaruri gider ödemesi,

İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 30 TL zaruri gider ödemesi,

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde sanayi sektöründe düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,

Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

Genel sağlık sigortası primi,

İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından mesleki eğitim kursu süresince karşılanmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Kayıtlı kullanıcı iseniz üye girişi yaptıktan sonra giriş ekranının üst kısmında yer alan “online işlemler” menüsüne tıklayıp “Kurs/Programlar” seçeneğindeki “Kurs/ Program Bilgilerini” tıklayarak önünüze gelen ekrandan ” İl” yazan kutucuğa bulunduğunuz ili yazıp “ara” butonuna basarak bulunduğunuz ildeki bütün kursları görebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrandan kurs numarasının olduğu yere tıklayarak eğitimle ilgili bütün detaylara ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz. (“Başvur” butonu sayfanın en altındadır.)

Ayrıca 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine şahsen olarak başvuru yapılabilmektedir.

Mesleki Eğitim Kursları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mesleki Eğitim Kursları İçin TIKLAYINIZ.

İŞKUR’a İnternet Üzerinden Nasıl Üye Olunur ve Nasıl İş Başvurusu Yapılır? RESİMLİ ANLATIM İçin Tıklayınız.